
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Core Architecture(core/core processor) | Multiplying DAC |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 14 |
| Reference Type | External |
| Settling Time | 2 µs |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Differential Output | Yes |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 24
Distributors
pcbx
Unit Price$25.64713
Ext.Price$25.64713
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $25.64713 | $25.64713 |
| 10 | $20.92883 | $209.28830 |
| 25 | $19.81934 | $495.48350 |
| 50 | $18.76867 | $938.43350 |
| 100 | $17.77368 | $1777.36800 |
